5 dôvodov prečo neviete predať vašu nehnuteľnosť

  • 3 mesiace staré
  • 1

Proces kúpy nehnuteľnosti sa zdá byť na prvý pohľad jednoduchá záležitosť. Jednoducho začnete spoluprácu s maklérom s očakávaním, že vám pomôže váš dom či byt predať za určité časové obdobie.  Ide to však vždy a s každou nehnuteľnosťou tak ľahko?

Ak je vaša nehnuteľnosť na trhu už mesiace bez povšimnutia a jej cena klesá, niečo nie je dobre. Naši makléri majú s takýmto typom nehnuteľnosti už bohaté skúsenosti. Spýtali sme sa ich preto na 5 najčastejších dôvodov, prečo neviete predať vašu nehnuteľnosť.

1. ZA VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ SI PÝTATE PRÍLIŠ VEĽA

Je úplne prirodzené. že vašu nehnuteľnosť jednoducho nadceníte. Niekedy je ťažké určiť cenu podľa aktuálnej situácie na trhu. A ešte ťažie je nevložiť do predajnej ceny vaše osobné puto a emócie ku vášmu domovu. Predovšetkým ak ste v ňom trávili dlhé roky a šťastné chvíle. 

Nezabúdajte však, že nesprávna cena je vo všeobecnosti jeden z najhlavnejších faktorov, prečo kupujúci vycúva z obchodu. Pri naceňovaní nehnuteľnosti musíte správne posúdiť všetky faktory a detaily, ktoré ju ovplyvňujú.  Ak napriek všetkému nie ste pri cene flexibilní alebo máte nereálne očakávania od jej hodnoty, vyhraďte si financie navyše na úpravy a opravy. Môžete sa takisto poradiť s našim maklérom, ktorý vám s radosťou poskytne svoje skúsenosti. 

2. NIE STE FLEXIBILNÍ

Ak pracujete v tradičnom čase od 9:00 do 17:00 alebo v niekoľko-zmennej prevádzke a cez víkendy, môže to byť výzvou. Vaši potenciálni klienti môžu mať problém zladiť sa s vašou pracovnou dobou či dostupnosťou cez víkendy. Takýmto spôsobom môžete prísť o veľa obhliadok a možností vašu nehnuteľnosť predať.

To isté platí aj pre úpravu nehnuteľnosti pred obhliadkou. Ak nestíhate správne upraviť nábytok či vykonať drobné úpravy a opravy, prichádzate o kľúčový moment prvého dojmu. A samozrejme aj o šancu predať váš dom či byt za požadovanú cenu.
Ak si už dohodnete obhliadku, uistite sa, že budete mať predtým čas porozprávať sa s vašim maklérom. Niektorí záujemcovia dokonca uprednostňujú, ak nie ste ako predajca prítomní na obhliadke. Snažia sa tak získať úprimnejšiu konverzáciu s maklérom a väčšiu slobodu pri obhliadke. Flexibilita vo všetkých aspektoch predaja je preto veľkou výhodou.

3. TRH VÁM NEPRAJE

Niekedy môžete urobiť úplne všetko správne. Vaša nehnuteľnosť je v perfektnej kondícii, je krásne upravená, má skvelú lokalitu a je správne nacenená. Ale ak trh nehrá vo váš prospech, čas za ktorý predáte vašu nehnuteľnosť sa môže zdvojnásobiť. A vaša nehnuteľnosť môže dokonca stratiť na hodnote.

Predávať v správny čas na správnom mieste je veľmi dôležitý faktor pri predaji nehnuteľnosti. 
Pred konečným rozhodnutím o predaji je nevyhnutný dôkladný prieskum trhu. Ak predávate v zlom čase, nechajte si poradiť od makléra alebo realitnej kancelárie. Buďte trpezlivý a požadovaný výsledok sa určite dostaví. 

4. NEDOSTATOČNE UPRAVENÝ INTERIÉR A EXTERIÉR

Ak je interiér vašej nehnuteľnosti zariadený starým či zničeným nábytkom, ozdobený zvädnutými kvetmi alebo ste už mesiac nepokosili trávnik – narazili sme na prvý problém. Fotky s takýmto zariadením či výzdobou sa na realitných portáloch nikdy nestretnú so záujmom. A takto zanedbaná nehnuteľnosť neurobí dobrý prvý dojem ani na potencionálnej obhliadke. 

Predtým, než predstavíte svoju nehnuteľnosť potencionálnym záujemcom, investujte do homestagingu. Vaša nehnuteľnosť bude vyzerať upravene a esteticky. Okrem toho vyzdvihnete jej prednosti a zvýšite tak jej atraktivitu v očiach kupujúceho. 

Ak predávate dom, nezabudnite aj na exteriér. Upravte trávnik, pristrihnite živý plot a zainvestujte do decentnej výzdoby. Kupujúci si všíma každý detail svojho nového domova a prvý dojem urobíte iba raz.

5. PREHNANE UPRAVENÝ INTERIÉR A EXTERIÉR

Každý sa snaží vytvoriť unikátny a jedinečný domov. Ak sa ho však snažíte predať, mali by ste urobiť presný opak. Teda nezanechať na ňom svoju prílišnú osobnostnú pečať. O čom konkrétne hovoríme?

Steny vymaľované jasnými či živými farbami, extravagantne zariadená domácnosť, spálňa premenená na posilňovňu alebo obývačka v podobe kancelárskych priestorov. To všetko určite dobre poslúžilo vám, váš potencionálny kupujúci z toho určite až tak nadšený nebude. Chcete mu predsa predať vašu nehnuteľnosť, nie osobný život vás a vašej rodiny.

Tu je veľmi dôležité uvedomiť si, že v očiach kupujúceho vytvárate predstavy o tom, ako by ich nový vysnívaný domov mohol vyzerať. S určitosťou tu platí, že menej je niekedy viac. Nebojte sa vymaľovať nehnuteľnosť neutrálnymi farbami a uskladniť prebytočný nábytok či výzdobu počas obhliadok. 

Aj malé, postupne uskutočnené zmeny dokážu zvýšiť záujem o vašu nehnuteľnosť. A takisto šancu predať ju za požadovaný čas. 

Join The Discussion

Compare listings

Compare