Ceny nehnuteľností v roku 2021. Ako to naozaj je?

 • 2 mesiace staré
 • 1

Okolo cien nehnuteľností na Slovensku je v poslednej dobe poriadny rozruch. V aktuálnom článku sme sa preto rozhodli dať všetko na pravú mieru. Polovica roku 2021 je za nami, poďme sa teda spoločne pozrieť na aktuálnu situáciu na slovenskom realitnom trhu. Tak, ako to naozaj je. A predovšetkým prečo to tak je.

Áno, je pravdou že ceny nehnuteľností na bývanie v roku 2021 aktuálne stále rastú. Napriek tomu, že máme za sebou časy ekonomického prepadu, zvýšenej nezamestnanosti či stagnujúcich platov kvôli pandémii. Automaticky to však teraz neznamená, že na trhu už dnes nekúpite výhodnú nehnuteľnosť, ktorá spĺňa vaše očakávania. Čo teda stojí za tým, že ceny stále rastú? A je naozaj pravda, že sú aktuálne ceny nehnuteľností predražené?

STÁLE VEĽKÝ DOPYT

Prvý z hlavných dôvodov, prečo ceny nehnuteľností stále rastú, je obrovský dopyt. Dopyt (predovšetkým po bytoch) momentálne na Slovensku prekonáva ponuku. Nedeje sa to týždeň, ani mesiac. Je to dlhodobý výsledok už niekoľkých rokov.

V skratke: ľudia na Slovensku majú veľký záujem bývať samostatne: či už formou prenájmu alebo chcú kúpiť byt či dom. ŠFRB za rok 2020 zaznamenal zvýšený dopyt po nájomných bytoch o 22 % v porovnaní s rokom 2019 (štatistiky pre 2021 budú dostupné v auguste). Faktom však je, že situácia na slovenskom realitnom trhu nie je aktuálne najideálnejšia. Štatisticky vedie k neustále sa zhoršujúcej dostupnosti bývania. Dostupnosť bývania je nízka vo všetkých krajoch, no predovšetkým v našom hlavnom meste je dopyt po bývaní najvyšší a tým aj ceny nehnuteľností. Do Bratislavy sa sťahuje najväčší počet ľudí a hlavné mesto má najvyššie ceny pozemkov. 

Výrazný vplyv na dopyt nehnuteľností mala aj pandémia. Rozpracované či naplánované projekty na bývanie sa spomalili alebo úplne zastavili. A spolu s nimi aj dodávka materiálov a ostatných developerských služieb. Po opätovnom spustení sa zameškaný dopyt po materiáloch ešte znásobil. Je ich nedostatok a spolu s tým rastie niekoľkonásobne aj ich cena, keďže sa po nich dopytuje každý, kto sa spomalil alebo zastavil.

Zároveň na Slovensku investujú do nehnuteľností bohaté skupiny a jednotlivci. Tí skupujú a stavajú investičné nehnuteľnosti, čím sťažujú dostupnosť bývania ostatným ľuďom. No a samozrejme: tlačia ceny nehnuteľností ešte vyššie. 

NEDOSTATOČNÁ PONUKA

Ďalej ceny nehnuteľnosti rastú kvôli tomu, že ich je jednoducho málo. Ponuka dostupných nehnuteľností nerastie tak, aby uspokojila dopyt ľudí na Slovensku. Novostavby pribúdajú veľmi pomaly. Dokonca oproti rovnakému obdobiu v roku 2019 klesla výstavba až o 22,8 %. A problém je na svete. 

Vedeli ste že na Slovensku je najvyšší priemerný počet osôb žijúcich v jednej domácnosti z celej EÚ? 
Na Slovensku je obrovský počet domácností zložený z troch generácií: rodičov a manželského páru s dieťaťom (alebo deťmi) . Trojgeneračné rodiny majú najvyššie zastúpenie zo všetkých na Slovensku: a to až 60 %. Takéto rodiny majú veľmi veľké, až štvrtinové zastúpenie v krajine.

Opäť po lopate a na rovinu: ľudia na Slovensku sa síce pokúšajú osamostatniť a odísť z preplnenej domácnosti, nemajú však kam. Bytov jednoducho nie je aktuálne dostatok. A aj keď sa nejaký objaví, ceny sú tak vysoké že si to často nemôžu dovoliť.

LACNÉ HYPOTÉKY

Posledným z hlavných dôvodov nárastu cien sú veľmi nízke úroky pre hypotéky a pomerne jednoduchý prístup k nim. Minulý rok sa úroky za hypotéku dostali na rekordnú hranicu 1% a zostali pod ňou aj tento rok. 
Konkurencia medzi bankami na Slovensku je obrovská a banky sú preto ochotné nezarábať na hypotékach, aby si udržali klientov. 

K tomuto nie je v podstate viac čo dodať. Momentálna stratégia Národnej banky Slovenska je výhodná pre tých, ktorí žiadajú o hypotéku a nízke úroky silno podporujú dopyt po nehnuteľnostiach. 

SÚ AKTUÁLNE CENY NEHNUTEĽNOSTÍ NAOZAJ PREDRAŽENÉ?

Áno, ceny nehnuteľností sa zdajú každému vysoké. Sú ale naozaj predražené?
Aby sme zistili pravdu, musíme si položiť otázku jednoduchú otázku: môžu si ľudia na Slovensku dovoliť kúpiť nehnuteľnosti?

Niekto si to dovoliť môže, iní zase nie. Vezmeme teraz celé Slovensko ako celok a bez emócií sa pozrieme na celkovú kúpnu schopnosť Slovákov na základe viacerých aspektov (inflácia, pomer ceny k nájmu, podieľ ceny nehnuteľnosti k našim prijímom).

Podľa štatistík Národnej Banky Slovenska, ceny (zatiaľ) nenesú znak bubliny. V praxi to znamená, že si ich všeobecne vieme u nás dovoliť kúpiť.
Avšak zatiaľ čo o bytoch sa dá konštatovať že rastú zdravo, sú to predovšetkým domy, ktoré sú už vo fáze rizika. Teda ich cena je aktuálne na hrane.

ČO Z TOHO VYPLÝVA?
KÚPA NEHNUTEĽNOSTI NA BÝVANIE PRE VÁS:
 

Ak ste našli vašu vysnívanú nehnuteľnosť a zvažujete jej kúpu, je ťažké nerozhodovať sa aj na základe vašich emócií. Je to predsa niečo, o čom snívate. A samozrejme, plánujete si kúpiť niečo, kde chcete tráviť šťastné chvíle po celý váš život. Ak to tak naozaj cítite, odporúčame ísť do toho aj za cenu, že vašu nehnuteľnosť môžete trochu preplatiť. 

Ceny nehnuteľností na Slovensku totižto začnú klesať až v momente, kedy by ich výška prekonala hranicu, po ktorej by dopyt klesol.
Tu však hrajú hlavú rolu stále nízke úroky bánk, ktoré nemajú tendenciu meniť sa v najbližšom období. Preto aj pokles cien nehnuteľností nie je v najbližšom období veľmi pravdepodobný.

KÚPA NEHNUTEĽNOSTI AKO INVESTÍCIA:
 
Tu už by sme boli trošku viac opatrnejší. Ceny prenájmov majú aktuálne na Slovensku klesajúcu tendenciu. V porovnaní so všetkými nákladmi pre investičnú nehnuteľnosť odporúčame aplikovať „dva krát meraj a raz rež“. 
 Okolo investičnej nehnuteľnosti je totižto veľa starostí a nákladov, dobre preto zvážte svoje pre a proti a možnosť dosiahnuť očakávaný výstup.
 

Join The Discussion

0 thoughts on “Ceny nehnuteľností v roku 2021. Ako to naozaj je?”

 • Ako kúpiť byt: 12 kľúčových krokov ako na to | TARGETreal

  […] si načasovanie kúpy: aký je aktuálny stav trhu s nehnuteľnosťami a všeobecné podmienky hypoték a […]

  Reply
 • Čo vás čaká pri predaji nehnuteľnosti v roku 2021 | TARGETreal

  […] aktuálnej situácii na Slovensku, kde dopyt prevyšuje ponuku, sme vás informovali prednedávnom. Predovšetkým […]

  Reply

Compare listings

Compare