Čo by ste mali zvážiť pred kúpou dovolenkového domu?

  • 3 mesiace staré
  • 1

Hurá, leto je tu! A s ním prichádza aj dovolenková sezóna. Samozrejme, populárne turistické destinácie sú stále medzi turistami vyhľadávané. Avšak návštevnosť a obsadenosť rezortov zatiaľ ani z ďaleka nedosahuje úroveň pred pandémiou.

Čo sa týka cestovania do zahraničia, ľudia sú jednoducho stále opatrní. Všetko dodatočne komplikujú neustále sa meniace podmienky karantény pri návrate zo zahraničia domov.

Pre veľa ľudí je preto aktuálne trendom dovolenka doma na Slovensku. Slováci si uvedomujú, že kvôli terajšej situácii to môže ešte nejakú dobu trvať, kým sa vyberú na dovolenku do zahraničia. Čoraz väčšej popularite sa u nás tešia vlastné dovolenkové nehnuteľnosti: chaty, letné domčeky či rôzne víkendové sídla.

Ak aj vy premýšľate nad vlastným letným či víkendovým útočiskom, kde si pôjdete počas horúcich dní odpočinúť, čítajte ďalej.
Pripravili sme pre vás prehľad kľúčových vlastností, na ktoré by ste sa mali pri výbere dovolenkového domu zamerať a dobre ich zvážiť.

1. SÚKROMIE

 

Súkromie je jedna z vlastností, ktorá je pri výbere letného domova často veľmi podceňovaná. Veľa maklérov či realitných kancelárii aspekt súkromia jednoducho ignoruje. Dovolenkovú nehnuteľnosť, ktorá je vo skvelej lokalite, s dobrou občianskou vybavenosťou a dostatočným súkromím totižto nie je jednoduché nájsť. My v Targete však dobre vieme, že naši klienti pri dovolenkovom sídle prioritizujú práve aspekt súkromia. Predsa posledné čo počas vašej dovolenky chcete, je lokalita preplnená hlučnými susedmi a turistami. A k tomu kaviarne či reštaurácie v okolí, kde čakáte pol hodinu na kávu či obed. Však?

2.  NÁDHERNÝ VÝHĽAD
Napriek tomu, že táto vlastnosť sa zdá byť samozrejmosťou, nie vždy je tomu tak. Dovolenkový domov predsa nie je tým pravým dovolenkovým domovom bez krásneho výhľadu. Ako klient si musíte hneď na začiatku zadefinovať, čo presne od vášho rekreačného sídla vyžadujete.

Súčasné moderné štýly domov sú špeciálne obľúbené pri nehnuteľnostiach na pláži. Tento štýl má často veľa otvoreného priestoru a francúzske typy okien od podlahy po strop. Áno vieme, na Slovensku more ani pláže nemáme. To však neznamená, že vás nevieme týmto moderným štýlom nehnuteľnosti inšpirovať. Na Slovensku si viete takto dom prispôsobiť v okolí jazier či vodných nádrží. A tým si zabezpečiť nezabudnuteľný výhľad a nekonečnú romantiku pri západoch slnka.

Ak hľadáte skôr chatu či zrub, tu sa musíte nad možnosťou výhľadu zamyslieť trochu inak. Pre takýto štýl rekreačného domu sa zamerajte na okná od steny k stene a dostatočne priestrannú terasu. Takto dokážete lepšie oceniť výhľady a pokoj lesa. Cítime rannú kávu, vôňu dreva a slnečné lúče na tvári!

3. NÁKUPY A STRAVOVANIE

Vo vašej dovolenkovej destinácií platí, že malé a lokálne obchody, kaviarne či reštaurácie oceníte viac než veľké komerčné obchody a podniky. Prostredníctvom lokálnych podnikov lepšie spoznáte miestnu kultúru, kuchyňu a komunitu. A okrem toho podporíte domáce produkty a drobných podnikateľov, ktorí to po ťažkých pandemických časoch veľmi ocenia. Zistite si teda, čo sa dá v okolí preskúmať, ochutnať a ako ďaleko je to od vášho rekreačného domu. Dovolenkovú atmosféru dotvárajú práve takéto maličkosti, prostredníctvom ktorých si dokážete vytvoriť osobný vzťah k určitému podniku, kaviarni či reštaurácií. Krásny letný víkend, plný kvalitného relaxu a spestrený skvelou kávou či obedom v obľúbenom podniku. Niet väčšej motivácie!

4. DOSTATOČNÁ PRIESTRANNOSŤ

Pôdorysu vášho nového dovolenkového sídla by ste mali venovať špeciálnu pozornosť. Predovšetkým vtedy, ak máte veľkú rodinu alebo veľa priateľov a plánujete časté posedenia, oslavy či večierky. V tomto kontexte je dostatok priestoru pre vás kľúčový. Tu určite oceníte miestnosť či kúpeľňu naviac, prípadne priestor pre budúce vytvorenie extra miestnosti. Možno vás do budúcna napadne prenajímať nehnuteľnosť iným rodinám či dovolenkovým skupinám. Tu sa nebojte využiť pomoc vášho makléra. Ten vám dokáže na základe svojich skúseností odporučiť vhodnú nehnuteľnosť tak, aby ste do budúcna mohli využiť potenciál takéhoto priestoru vo váš prospech. 

5. INVESTIČNÉ MOŽNOSTI

Kúpu letného dovolenkového sídla môžete zvažovať aj ako investičnú príležitosť pre generovanie vedľajšieho príjmu. Tu je to však z celkom iného súdka. Na jednej strane  sa môžete zamerať na populárnu a navštevovanú lokalitu. Tu je veľký predpoklad, že bude vaša nehnuteľnosť takmer s určitosťou naberať na hodnote. Na druhej strane, nevyspytateľnosť aktuálnej pandemickej situácie vám môže spraviť veľký škrt cez rozpočet. Okrem toho, nezabudnite vziať do úvahy aj ďalšie náklady na chod a údržbu vášho rekreačného sídla.

Premýšľate ako a kde nájsť vaše vysnívané letné sídlo? Máte svoje vlastné špecifické požiadavky, kvôli ktorým dlhodobo neviete dovolenkový dom nájsť či predať? Ako dokážete ušetriť čas a finančné náklady pri výbere letného domu?

👇

Join The Discussion

Compare listings

Compare